JĘZYK NIEMIECKI: klasy 1d T, 1 d LO

Witam ponownie! Kontynuujemy nasze zdalne nauczanie. Przesyłam Wam plan pracy na nadchodzący tydzień. Proszę o sumienną realizację wskazanych zadań i poleceń oraz poważne podejście do tematu. Zostańcie w domu, bądźcie odpowiedzialni, spokojnie pracujcie.

 Język niemiecki: klasy 1 d T, 1 d LO

Realizujemy dział 7 (święta i uroczystości rodzinne). Dziś temat na 2 lekcje, dlatego wpiszcie dwa numery zajęć do zeszytu. Będzie trochę gramatyki.
1. Zapisujecie w zeszycie temat: Imperativ. (Tryb rozkazujący)
2. Analizujecie materiał ze s. 57-58 w podręczniku: zadanie 18, 19. Do tworzenia i zrozumienia trybu rozkazującego niezbędna jest umiejętność odmiany czasowników w czasie teraźniejszym. Musicie jednak pamiętać o różnych grupach czasowników: regularnych np. machen, gehen, spiele, kaufen, nieregularnych np. fahren, essen, nehmen, helfen, sehen ( tu zawsze w 2 i 3 os. l.p następuje zmiana samogłoski w temacie e→i, e→ie, a→ä, pamiętacie z podstawówki, mam nadzieję), rozdzielnie złożonych np. aufstehen, fernsehen, ankommen (tu przedrostek się w odmianie odrywa od czasownika, w zdaniu jest na końcu! np. du stehst auf, du kommst an, er sieht fern – w trybie rozkazującym też będzie przedrostek się odrywał od czasownika), zwrotnych ( to te co mają sich czyli po polsku „się”, to sich niestety się odmienia w niemieckim, też było w podstawówce)
3. W załączniku wysyłam Wam trochę teorii dla przypomnienia (możecie to wydrukować i wkleić do zeszytu). Poza tym macie też 2 karty pracy. Możecie wypełnić i wkleić do zeszytu lub przepisać! Czekam na fotki z rozwiązaniem!
4. Wykonajcie w zeszycie ćwiczeń zadania 18, 19, 21 ze s. 45-46
5. Jako dowód proszę mi wysłać zdjęcia ćwiczeń i zeszytu oraz kart pracy na e-mail: k.podziemska@zsetrakowice.pl

tryb rozkazujący – teoria tryb rozkazujący – ćwicz. 1 tryb rozkazujący – ćwicz.2

Wszystkim życzę miłej i owocnej pracy oraz dużo zdrówka i uśmiechu. Dacie radę, wierzę w Was. Musimy się wspierać w tych trudnych chwilach. Pozdrawiam serdecznie.
Katarzyna Podziemska