Internat grupa I

26 maj Dzień Mamy

Mam nadzieje, że pamiętaliście aby uczcić ten dzień z Waszymi Mamami. 

To teraz trochę więcej o tym wyjątkowym dniu.

To święto ma na celu okazanie mamom miłości, szacunku i podziękowania za najtrudniejszą czynność na świecie – bycie matką. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie.

Święto to jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych. Jednak przecież powinniśmy o naszych rodzicielkach pamiętać codziennie, a nie tylko tego dnia.

Historia święta Matki sięga czasów starożytnych – obchodzono je w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw) i w Rzymie (święto bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów). W czasach starożytnych kultem otaczano matki-boginie, symbole płodności i urodzaju.

W czasach nowożytnych, w siedemnastowiecznej Anglii, w czwarta niedzielę Wielkiego Postu obchodzono Niedzielę u Matki (Mothering Sunday). Był to dzień wolny od pracy, w którym dorosłe pracujące dzieci wracały do domów rodziców by oddać cześć swoim matkom.
Swoje powstanie to święto zawdzięcza temu, iż wtedy wielu ubogich angielskich chłopców i dziewcząt, służyło w domach bogatych Anglików. Zazwyczaj była to praca codzienna łącznie z sobotami i niedzielami i nieraz trzeba było udać się w dalekie strony. Z tego powodu służba żyła w domach swoich pracodawców i nie mogła sobie pozwolić na częste odwiedziny rodzin. W Niedzielę u Matki dostawali oni dzień wolnego po to, aby mogli odwiedzić rodzinny dom i spędzić choćby trochę czasu ze swoją rodziną. Symbolem święta było matczyne ciasto, które piekły i przywoziły do domu córki na znak szacunku i miłości. Dzieci składały mamom podarunki, głównie kwiaty i słodycze, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Święto przetrwało do ok. XIX w. a obchodzenie go powróciło po zakończeniu II wojny światowej.

Historia Dnia Matki inaczej się przedstawia w Stanach. Wikipedia podaje, że w 1858 amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy (Mothers’ Work Days), zaś od 1872 Dzień Matek dla Pokoju (Mother’s Day for Peace) promowała Julia Ward Howe. Ann Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 udało się ustanowić Dzień Matki (Mother’s Day). Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

Pozdrawiam drogie dziewczęta