Wychowanie fizyczne – klasy 1aLO, 1bLO, 1cLO, 1dLO, 1aT, 1dT, 1aBS, 2LO, 2BS, 2bT, 2dT, 3dT, 3bT, 3BS – Adam Dymitroca

Witam serdecznie.

W tym tygodniu proszę zapoznać się z ćwiczeniami na zdrowy kręgosłup oraz artykułem na temat pilatesu.

Poniżej link do wykorzystania z ćwiczeniami na zdrowy kręgosłup.

https://www.youtube.com/watch?v=SMkccyjsPDQ

Pilates to trening, który opiera się głównie na ćwiczeniach z ciężarem własnego ciała. Czerpie z jogi, tai-chai, gimnastyki i baletu. Jego celem jest wzmocnienie, rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni.

NA CZYM POLEGA PILATES?

Pilates to trening o statycznym charakterze, który łączy w sobie elementy jogi, tai-chai, gimnastyki i baletu. Jego zasady opracował w latach 20. niemiecki sportowiec, Joseph Pilates. Po I wojnie światowej Pilates pracował jako sanitariusz, opiekując się żołnierzami, którzy ucierpieli na froncie. Niektórych z nich zaczął rehabilitować, wykorzystując własne zestawy ćwiczeń i skonstruowane przez siebie systemy oporowe, pozwalające na trenowanie w łóżku. Szybko okazało się, że regularny wysiłek znacząco przyspiesza powrót do zdrowia. Po emigracji do USA w połowie lat 20. Pilates udoskonalał swoją metodę, aż w końcu otworzył własne studio treningowe. Mieściło się w Nowym Jorku, przy 8th Avenue, nieopodal słynnej Szkoły Baletowej. Pierwszymi klientami Pilatesa zostali więc tancerze, głównie kontuzjowani, którym pomagał wracać do zdrowia      i odzyskiwać pełną sprawność.

Trening pilates opiera się przede wszystkim na ćwiczeniach z ciężarem własnego ciała. Aktywizuje wszystkie grupy mięśniowe – od rąk, barków i pleców, przez brzuch, aż po nogi i pośladki – rozciągając je, uelastyczniając i wzmacniając. Ćwiczenia mają harmonijny charakter. Wykonuje się je powoli, z dbałością o prawidłową technikę i oddech.

DLA KOGO PILATES?

Nie przesadzimy, jeśli powiemy, że dla każdego – zarówno dla aktywnych, jak i dla tych, którzy dopiero wprowadzają sport do swojego życia. Z metody Pilatesa często i chętnie korzystają sportowcy wracający do ćwiczeń po urazach, kobiety w ciąży, seniorzy i osoby walczące z nadwagą. Pilates jest bezpiecznym treningiem. Dzięki temu, że wszystkie sekwencje wykonuje się pod dyktando własnego ciała i jego możliwości, nie ma mowy o kontuzjach czy przeciążeniach.

Jeżeli jednak masz jakiekolwiek obawy, czy Twój stan zdrowia pozwala na uprawianie pilatesu, lub chorujesz przewlekle, zanim podejmiesz się treningów, bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem!

Aby uprawiać pilates, nie musisz zapisywać się do klubu fitness. Możesz skorzystać z dostępnych w internecie filmików, ćwicząc w domu albo… w parku!

 

JAKIE EFEKTY DAJE PILATES?

WZMACNIA MIĘŚNIE CAŁEGO CIAŁA

Kiedy po raz pierwszy przystąpisz do wykonywania opracowanych przez Pilatesa sekwencji i poczujesz rozciągające się mięśnie, uświadomisz sobie, jak wiele masz ich w swoim ciele. Ćwiczenia te aktywują bowiem wszystkie grupy mięśniowe, również te, których na co dzień się nie używa. Dzięki temu, że podczas wykonywania poszczególnych ruchów mięśnie są maksymalnie rozciągnięte, zostają wzmocnione, lecz się nie rozrastają. Efektem regularnego trenowania pilatesu jest więc wysportowana i wysmuklona, ale nie„napakowana” sylwetka.

ZMNIEJSZA BÓLE KRĘGOSŁUPA

Trening ten wzmacnia wszystkie grupy mięśniowe, ale przede wszystkim core, czyli mięśnie głębokie, odpowiadające za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Mocny kręgosłup to stabilny i zdrowy kręgosłup, więc ćwiczenia tego typu szczególnie polecane są osobom, które borykają się z jego bólem albo długie godziny spędzają w pozycji siedzącej. Dzięki temu, że pilates koryguje połączenia między kością biodrową a kręgosłupem, wpływa również na poprawę postawy ciała.

UJĘDRNIA SKÓRĘ I REDUKUJE CELLULIT

Na redukcję cellulitu – zmory wielu kobiet – najlepiej działają ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, a więc dokładnie takie, jak pilates. Trening przyspiesza krążenie krwi, co wpływa na uelastycznienie skóry. Wraz z wzmocnieniem mięśni zwiększa się też produkcja kolagenu, który odpowiada za utrzymanie skóry jędrnej i gładkiej.

RELAKSUJE

Pilates jest odpoczynkiem dla głowy. Wymaga maksymalnej koncentracji i pełnego skupienia na oddechu, co sprawia, że podczas treningu szybko zapomina się o rzeczywistości, problemach czy obowiązkach.

 

JAK ĆWICZYĆ PILATES?

Aby wykonać trening tego typu, potrzebujesz odrobinę miejsca, matę do ćwiczeń i… chęć. Ponieważ ćwiczenia wymagają maksymalnej koncentracji, przyda się także wygodna i lekka odzież , która nie krępuje ruchów, a dzięki temu nie rozprasza. Najlepiej sprawdzą się leginsy i dopasowana koszulka. Pilates można ćwiczyć boso.

Zanim rozpoczniesz trening,solidnie się rozgrzej. Wykonaj kilka skłonów, skrętów, wykroków i podskoków, a także krążenia ramionami i biodrami, chwilę pomaszeruj i pobiegaj w miejscu. Ćwicz powoli, nie spiesz się – w tej metodzie najważniejsza jest jakość ruchu, nie liczba powtórzeń. Dostosuj tempo do rytmu swojego oddechu, podczas wydechu maksymalnie wciągając i spinając brzuch

Poniżej linki do wykorzystania.

https://www.youtube.com/watch?v=1sd9k97Ht_k

https://www.youtube.com/watch?v=ahUraHkfjLo

 

Pozdrawiam

Adam Dymitroca