CZYTELNIA

             Epoki literackie po kolei

                                           Literatura Współczesna

Czas trwania – od 1939 r. Główni przedstawiciele epoki:  Albert Camus, Andrzej Szczypiorski,  Czesław Miłosz, Edward Stachura, Ernest Hemingway, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Gustaw Herling-Grudziński, Hanna Krall, Jan Twardowski, Jerzy Kosiński, Konstanty Ildefons-Gałczyński, Sławomir Mrożek, Krzysztof Kamil Baczyński, Miron Białoszewski, Olga Tokarczuk, Ryszard Kapuściński, Stanisław Barańczak,  Stanisław Grochowiak, Tadeusz Różewicz, Witold Gombrowicz, Władimir Nabokow, Zbigniew Herbert.

Najwybitniejsi twórcy oraz dzieła:

  • Albert Camus „Dżuma”,
  • Andrzej Szczypiorski „Początek”,
  • Ernest Hemingway  „Komu bije dzwon”, „Stary człowiek i morze”,
  • Gustaw Herling-Grudziński  „Inny świat”,
  • Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”,
  • Sławomir Mrożek „Tango”,
  • Witold Gombrowicz „Trans Atlantyk”,
  • Władimir Nabokow „Lolita”.

Cechy epoki:

  • Polityka i historia wywarły duży wpływ na literaturę. Potocznie mówi się, że literatura z tego czasu jest tzw. „kontynuatorką dwudziestolecia międzywojennego” – autorzy z tej epoki w dalszym ciągu tworzyli w podziemiach i na emigracji,
  •  W literaturze propaguje się pozycję jednostki, jej problemy, dążenia i słabości. Prezentowano katastroficzną wizję świata. Podkreślano wagę tradycji, ponadczasowych wartości.

Lingwizm, Neoklasycyzm, Socrealizm, Turpizm