WOK – klasy: 2d T

19.06.20 Temat: Różne oblicza fotografii. Klasyfikacja roczna.

Witam serdecznie wszystkich uczniów.

Dzisiaj mamy klasyfikację roczną. Od dłuższego czasu pisałem, iż możecie wysyłać zapytanie o ocenę końcoworoczną. Była pewna grupa uczniów, która wysyłała mi maila i po pewnym czasie odpisywałem. Byli też tacy, którzy podwyższali ocenę. Dzisiaj wpisuję wszystkim uczniom oceny słownie do dziennika, na takie na jakie zasłużyli.

Proponuję wam dziś filmik o fotografii.

Być może wśród was jest ktoś, kto się interesuje fotografią. Myślę że te filmiki was zainteresują.

Z pewnością robicie różne zdjęcia, ale czy to są zdjęcia artystyczne. Jakimi cechami powinny się one charakteryzować? Znacie historię fotografii?

https://pl.khanacademy.org/humanities/becoming-modern/early-photo/early-photo-england/v/early-photography-daguerreotypes

https://www.youtube.com/watch?v=nZ3m9gi9RI4

https://www.youtube.com/watch?v=ryT9R4WoWCk

Kilka słów o fotografii

Co to jest Fotografia?

Zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia

Dlaczego ludzie robią zdjęcia ?

Aby uwiecznić niepowtarzalne chwile z swojego życia, aby pochwalić się swoim znajomym gdzie się było, co się zwiedziło, dla własnej satysfakcji

Jak zrobić lepsze zdjęcie?

Mimo technicznego postępu, rejestracja dwuwymiarowych, nieruchomych obrazów ciągle jest powszechnym sposobem opisu świata. Nie ma recepty na idealne zdjęcie. Istnieją jednak wskazówki, które pomagają w osiąganiu technicznej poprawności robionych zdjęć.

Kontrast Światło stanowi o istocie fotografii,

naucz się używać jego różnych źródeł (słoneczne, sztuczne, odbite, flash). Pamiętaj, że ideałem w fotografii jest oddanie smolistych czerni, śnieżnych bieli i wszystkich tonów pośrednich pomiędzy nimi. Z racji ograniczonej zdolność do reprodukcji pełnej rozpiętości tonalnej przez film lub matrycę cyfrową, konieczne są świadome wybory co do oddania kontrastu fotografowanej sceny. Można naświetlać na cienie, światła lub dodatkowym oświetleniem wyrównywać kontrast.

Kompozycja Istnieją klasyczne zasady kompozycji obrazu, takie jak

zasada mocnych punktów obrazu, zasada wypełnienia kadru, zasada równowagi, czy zasada szukania naturalnych obramowań. Aby łamać te zasady miej ku temu powód i niech będzie on twoim świadomym wyborem, a nie postmodernistyczną fanaberią.

Impresja kolorów Źle użyty kolor może zaburzyć odbiór wszystkich pozostałych elementów obrazu. Wystarczy sobie wyobrazić zdjęcie osoby na pierwszym planie i czerwony balonik na drugim, który na pewno rozproszy uwagę oglądającego W wielu przypadkach bardziej sprawdza się fotografia czarno-biała, szczególnie gdy chcemy skoncentrować się na opowiedzeniu jakiejś historii. W fotografii kolorowej warto szukać albo kontrastu kolorów, albo dążyć do efektu monochromatycznego (wykorzystania różnych odcieni tego samego koloru) lub wybrania określonej tonacji (ciepłej lub chłodnej).

Pozdrawiam 🙂