INFORMATYKA 1 BT

Witajcie Kochani po feriach. Mam nadzieje, że wypoczęliście i jesteście gotowi do pracy.

Osobom, które jeszcze mają jakieś zaległości przypominam, że kończy się semestr I. Podczas pracy zdalnej do odesłania mieliście obowiązkowe zadania z tematów: e-zasoby, praktyczne wyszukiwanie domen, Netykieta – prezentacja. Prace należało przesłać na adres e-mailowy, na wszystkie otrzymane e-maile odpisałam (brak odpowiedzi z mojej strony, równa się z nieotrzymaniem pracy i oceną niedostateczną). Jeżeli znajdują się osoby, które jeszcze nie przesłały prac, mają ostatnią szansę (do 23.01.2021 godz. 17) na nadrobienie. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, to proszę o kontakt (e-mailowo lub Messenger).

Oceny są do wglądu na e-dzienniku! 

To już ostatnia lekcja z Tworzenia strony www

Tematami dzisiejszej lekcji jest: grafika, kolory i typografia. Ruszamy.

Grafiki

Powinny być ładne. W praktyce działa tu zasada „mniej znaczy więcej”, czyli ładne grafiki, bez nadmiaru kolorów, będą idealne na stronie www. Natomiast zdjęcia dodajemy, wykonane samodzielnie lub korzystamy z darmowych zbiorów zwanych stockami (stock po angielsku to „składnica”). Wiele z nich jest naprawdę zjawiskowa. Pamiętaj, żeby dobierać zdjęcia, które nie będą przeszkadzały w realizacji celu Twojej strony. Najlepiej gdy pasują tematycznie, ale nie wyglądają sztucznie. Na pewno kojarzysz strony, na których od zdjęć zionie sztucznością.

Kolory

Chociaż kwestie estetyki są subiektywne, to jednak istnieją pewne zbiory kolorów, które do siebie po prostu pasują. Patrzysz na nie i widzisz, że dobrze się uzupełniają. Jasne, do tego trzeba mieć sporo wyczucia graficznego. Ale to nie znaczy, że musisz używać tylko czerni i bieli. W Internecie jest kilka fajnych narzędzi do tworzenia palet kolorów na stronie. Podajesz jeden kolor, który najlepiej odda ideę Twojej strony lub po prostu Ci się podoba, a algorytm wybiera najlepiej pasujące. Trwa to chwilę, ale pozwoli Ci stworzyć schemat kolorów, którym podkreślisz profesjonalizm swojej strony.

Typografia

To, co teraz widzisz, jest efektem wyboru dobrej typografii, czyli krojów czcionek (albo fontów), wielkości i tak dalej. Typografia to cały tekst, który widzisz na stronie internetowej. Dlatego warto stosować dobre formaty tekstu. I korzystać z nagłówków. W Internecie najlepiej sprawdzają się fonty bezszeryfowe, czyli takie, które nie mają „kreseczek” na końcach liter. Na przykład Times New Roman jest szeryfowy, ale za to Lato, którym napisany jest ten tekst, jest fontem bezszeryfowym. Wybór dobrych krojów pisma i wielkości na stronie jest bardzo, bardzo ważny. Tekst nie powinien być za mały (najmniejszy zalecany rozmiar liter na stronie internetowej to 16 pikseli, a dla zwykłego tekstu 20 pikseli), a do tego nie powinno być go zbyt dużo w poziomie – dlatego unikaj bardzo szerokich akapitów (jak w Wikipedii) i staraj się tak korzystać z pól tekstowych na stronie żeby w jednej linii nie było więcej niż 80-100 znaków.

Jak widzisz, tworzenie stron to pewne wyzwanie, ale wcale nie takie straszne. Korzystając z narzędzi, które powstały żeby pomóc stronę, z łatwością stworzysz ładną, a do tego skuteczną stronę internetową.

I na koniec jeszcze raz narzędzie pomocne dla stworzenia własnej strony www: http://webwavecm.com/

Powodzenia