Biblioteka i czytelnictwo

Witam Wszystkich Czytelników

Moi Drodzy, dziś jest ostatni dzień karnawału. W różnych częściach Polski ten dzień nosi inne nazwy.

Dzień, który powszechnie znamy jako ostatki, na Kujawach oraz w Wielkopolsce określany jest mianem podkoziołka. Nazwa pochodzi oczywiście od kozła, który był symbolem witalności i seksualności. W praktyce oznaczało to, że na imprezowym stole powinna przede wszystkim znaleźć się figurka kozła.

Ostatki nazywane są również śledzikiem. Określenie to jest popularne na Kaszubach, nawiązuje do jednej z najtańszych i najprostszych potraw. Śledzik zwiastował 40 postnych dni. Tradycyjnie śledzik podawany był biesiadnikom jako wisienka na torcie karnawałowych tańców.

Mało kto wie, że typowo polską nazwą na wtorek przed Środą Popielcową są zapusty. Jak wyjaśniał Zygmunt Gloger, polski etnograf, słowo karnawał pochodzi od włoskiego carne vale, czyli mięso, żegnaj.Dlatego obok zapustów funkcjonuje również nazwa mięsopust. Zapusty obejmują trzy ostatnie dni karnawału – niedzielę, poniedziałek i wtorek przed Środą Popielcową. Przyjęło się, że podczas zapustów – oprócz ucztowania i zabawy – możemy się spodziewać wizyty przebierańców.

Ja oczywiście polecam ostatki z książką🙂

Materiały ze strony m.podroze.se.pl