Bądź bezpieczny w sieci, czyli praktyczne porady o cyberbezpieczeństwie
Dowiedz się jak być bezpiecznym w sieci. Ten poradnik dotyczący cyberbezpieczeństwa, jaki tutaj znajdziemy przygotowała uczennica pierwszej klasy Technikum Fryzjerskiego – Sofija Haniak.
Przedstawiamy praktyczne porady o cyberbezpieczeństwie. W artykule odpowiemy na i odpowiemy na następujące pytania:
- Czym jest phishing?
- Stalking w sieci
- Jak chronić się przed wirusami w mailach?
- Czy powinno się ufać bezwarunkowo każdej nadesłanej wiadomości email?
- Jak w mediach społecznościowych, można walczyć z cyberprzemocą?
- Czym jest protokół HTTPS (SSL) oraz jak rozpoznać?
- Czy Twoje połączenie z witryną internetową jest bezpieczne (szyfrowane).
- Czym są aplikacje rodzicielskie, firewall?
- Dlaczego hasło powinno składać się z minimum 8 znaków, dużych, małych liter i znaków specjalnych?
- Czym jest łamanie haseł metodą słownikową.
Czym jest phishing?
Phishing – rodzaj oszustwa, którego celem jest wyłudzenie od łatwowiernych lub nieuważnych użytkowników sieci danych osobowych klientów aukcji internetowych, usług przesyłania lub wymiany walut , sklepy online. Oszuści próbują zmusić użytkowników do samodzielnego ujawnienia poufnych informacji – na przykład wysyłając e-maile z prośbą o potwierdzenie rejestracji konta, które zawiera link do strony internetowej w Internecie, której wygląd całkowicie naśladuje konstrukcję znanych zasobów. Aby chronić się przed phishingiem, producenci głównych przeglądarek internetowych zgodzili się stosować te same metody do informowania użytkowników, że odkryli podejrzaną witrynę, która może należeć do oszustów. Nowe wersje przeglądarek mają już taką funkcję, zwaną odpowiednio „antyphishingiem”.
Stalking w sieci
Cyberstalking może przybierać różne formy, np. nękanie, które ma miejsce za pośrednictwem kanałów internetowych, takich jak media społecznościowe, fora lub poczta e-mail. Zwykle wszystko zaczyna się dość niewinnie: dana osoba otrzymuje dziwne lub nieprzyjemne wiadomości lub komentarze. To nie jest cyber-prześladowanie: to tylko użytkownik, który zdecydował, że pewna anonimowość sieci pozwala mu niegodne zachowywać się. Jednak jeśli takie rzeczy stają się systematyczne, jest to powód do ostrożności.
Jak chronić się przed wirusami w mailach?
Najlepszym sposobem ochrony przed wirusami mailach jest Korzystanie ze specjalistycznych programów antywirusowych . Ochrona poczty e-mail w celu filtrowania spamu. Szkolenie pracowników z podstaw bezpieczeństwa informacji
Czy powinno się ufać bezwarunkowo każdej nadesłanej wiadomości email?
Nie każdemu nadesłanej wiadomości e mail należy ufać, ponieważ mogą tam być ukryte wirusy lub wiadomości od oszustów.
Jak w mediach społecznościowych, można walczyć z cyberprzemocą?
Jeśli nękanie ma miejsce na platformie społecznościowej, rozważ zablokowanie sprawcy i formalne zgłoszenie jego zachowania na samej platformie. Sieci społecznościowe mają obowiązek zapewnić bezpieczeństwo swoim użytkownikom. Może to być przydatne do gromadzenia dowodów: wiadomości tekstowe i zrzuty ekranu z postów w mediach społecznościowych, aby pokazać, co się dzieje. Aby ustać zastraszanie, należy je zidentyfikować, a kluczem jest to zgłosić. Może również pomóc w pokazaniu przestępcom, że ich zachowanie jest niedopuszczalne. Jeśli grozi Ci bezpośrednie niebezpieczeństwo, powinieneś skontaktować z 112
Czym jest protokół HTTPS (SSL) oraz jak rozpoznać?
Mówiąc najprościej, HTTPS to protokół HTTP używany z dodatkowym poziomem bezpieczeństwa danych. HTTPS szyfruje wszystkie dane między klientem a serwerem, co zapewnia całkowitą poufność informacji o użytkowniku, takich jak hasła czy dane bankowe.
autentyczność: HTTPS umożliwia klientowi (przeglądarce, telefonie komórkowym itp.) Sprawdzenie, czy komunikujesz się bezpośrednio z serwerem, z którym myślisz, że rozmawiasz.
prywatność: jeśli prywatność nie jest wykorzystywana, osoba atakująca może przechwycić poufne dane w Internecie. Stosując szyfrowanie zapewniamy, że tylko zamierzony odbiorca może odczytać dane przesłane przez sieć. Oznacza to, że jeśli ktoś uzyska dostęp do Twoich danych, będzie to całkowicie bezużyteczne!
integralność danych: HTTPS zapewnia integralność danych, tj. obiecuje, że nasze dane nie mogą zostać zmienione przez osoby trzecie. Wyobraź sobie, że zamawiasz 1 ciasta i pizzy online i ktoś może zmienić to na 100 ciast. Czekaj, czy to naprawdę nie brzmi okropnie?
Czy Twoje połączenie z witryną internetową jest bezpieczne (szyfrowane)?
Aby dowiedzieć się, czy można bezpiecznie otworzyć daną stronę, możesz sprawdzić informacje o jej zabezpieczeniach. Jeśli nie można wejść na stronę bezpiecznie lub z zachowaniem prywatności, Chrome wyświetla ostrzeżenie.
Otwórz stronę w Chrome.
Aby sprawdzić zabezpieczenia strony, popatrz na symbol stanu bezpieczeństwa na lewo od adresu internetowego.
Zablokuj / Bezpieczna
Wyświetl informacje o witrynie Informacje lub Niezabezpieczona
Niebezpieczna Niezabezpieczona lub Niebezpieczna
Aby zobaczyć szczegóły i uprawnienia strony, kliknij ikonę. Zobaczysz podsumowanie informacji o stopniu prywatności połączenia Chrome.
Czym są aplikacje rodzicielskie, firewall?
Termin pochodzi od angielskiego słowa „firewall”, które oznacza zaporę ogniową, która zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia i łagodzi szkodliwe skutki dla ludzi.
W zabezpieczeniach sieci firewall jest systemem opartym na oprogramowaniuub sprzęt, który jest rodzajem pośrednika między bezpiecznymi i niesprawdzone sieci, a także ich części. Główną funkcją zapory jest odfiltrowywanie szkodliwej i potencjalnie niebezpiecznej zawartości i połączeń.
Aplikacje rodzicielskie to programy, które pozwalają rodzicom zobaczyć, co dzieje się w jakimkolwiek urządzeniu elektrycznym ich dziecka, rodzice mogą zobaczyć, co robiła, gdzie była, z kim rozmawiała lub korespondowała
Dlaczego hasło powinno składać się z minimum 8 znaków, dużych, małych liter i znaków specjalnych?
Hasła ze znakami specjalnymi są najbardziej odporne na włamania, a cyfry są łatwiejsze do zapamiętania. a im większe hasło, tym mniejsza szansa, że zostanie złamane
Czym jest łamanie haseł metodą słownikową.
Wyszukiwanie słownikowe – atak na system zabezpieczeń wykorzystujący metodę pełnego przeszukiwania przewidywalnych haseł służących do uwierzytelniania, polegający na sekwencyjnym przeglądaniu wszystkich słów (haseł w czystej postaci lub ich zaszyfrowanych obrazach) określonego typu i długości, uzyskując dostęp do informacje niejawne. Środek ten w większości przypadków ma charakter negatywny, sprzeczny z normami moralnymi i prawnymi.
Dziękuję za uwagę, to wszystko i uważajcie w Internecie 🙂 – Sofija z 1 klasy technikum fryzjerskiego