Jeż, Jeżyk, Jeży – dziś dzień Jeża :)

Wiecie o tym, że 10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża?!

Przeczytajcie o kilku ciekawostkach dotyczących tych przecudnych ssaków.

Jeże pojawiły się na ziemi około 60 mln lat temu. Są jednymi z pierwszych ssaków.

W Polsce od 2014 roku jeż podlega częściowej ochronie gatunkowej. Oznacza to, że mamy obowiązek pomóc jeżom poszkodowanym i niezdolnym do samodzielnego życia.

Jeże bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie.

Jak możemy pomóc jeżom?

Przede wszystkim wyniszczamy ich naturalne środowisko jakim są lasy liściaste. Przez stosowanie środków ochrony roślin zabieramy jeżom ich naturalne pożywienie. Wiele z nich ginie również pod kołami samochodów, pod kosiarkami czy zostaje spalonych żywcem podczas wypalań traw i palenia liści! Zagrożeniem są dla nich też trutki.

Jeże możemy spotkać tuż po zmroku na obrzeżach lasów, w parkach i, coraz częściej, na osiedlach w dużych miastach. Jeże w poszukiwaniu pokarmu, co noc pokonują odległość ok. 2-3 km. Wydawać by się mogło, że te rozkoszne, kolczaste zwierzątka, miewają się dobrze, niestety w rzeczywistości jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą. Największym zagrożeniem dla jeży jest, oczywiście, człowiek, dlatego tak ważne jest, aby poznać zwyczaje i potrzeby jeży, bo dzięki temu łatwiej będzie je chronić. Wrogami jeży są również borsuki, lisy i psy. Lubią na nie polować także puchacze. Sowy skalpują jeże, pozostawiając w lesie tylko kolczastą zbroję.

Jak zobaczysz jeża, pomyśl o tym jak w brew pozorom te “kolczaste” ssaki są bezbronne, czy warto im wchodzić w drogę, przeszkadzać im? Zostawmy jeże, niech podążają w swoją stronę samodzielnie i pomagajmy im, jeśli zobaczymy, że tej pomocy potrzebują 🙂

Może też Ci się spodobają

Technikum Architektury Krajobrazu – II miejsce w konkursie plastycznym nadleśnictwa Lwówek Śląski!

Dzień bezpiecznego internetu z Cisco Networking Academy i Technikum Informatycznym ZSET

W Święta Bożego Narodzenia 2020 kadra internatu ZSE-T w Rakowicach Wielkich – swoim wychowankom

Procedura organizacji matury próbnej w formie zdalnej – listopad 2020