INFORMATYKA 2 ALO

Witajcie, dziś oraz kolejne lekcję poświęcimy na niestandardowe wykorzystanie programu Excel.

Wyobraźcie sobie, że istnieją magicy, którzy potrafią zmienić arkusz kalkulacyjny w grę RPG, symulator lotu, narzędzie do animacji czy aplikację służącą do rozbrajania bomb.

Zapoznajcie się z poniższymi przykładami. Mam nadzieję, że was zaskoczą i zainspirują do wykonania podobnego zadania projektowego, które już niebawem.

Na początek małe odstępstwo od reguły – w roli głównej nie Excel, ale Calc z pakietu OpenOffice.org. W każdym razie arkusz kalkulacyjny, który został użyty w roli narzędzia do tworzenia animacji. Efekt jest niesamowity. Jak stwierdził jeden z komentujących na YouTube – Excel-lent!

 

Poniżej kolejna excelowska animacja – tym razem przedstawiająca rozgrywkę w Legend of Zelda:

Rysowanie w Excelu

Na YouTube znajdziemy wiele filmów pokazujących proces tworzenia jakiegoś rysunku. Możemy wówczas podziwiać nie tylko talent twórcy, ale też przy okazji biegłość w posługiwaniu się którymś z programów graficznych. Na poniższym filmie przykład, że najważniejsze jest nie narzędzie, ale talent i umiejętności.

Kolejka górska i symulator lotu 2D

Przejażdżka kolejką górską

Emocjonująca przejażdżka rollercoasterem pokazana w Excelu? Trójwymiarowy symulator kolejki górskiej uwzględnia różne prędkości, przyspieszanie na zjazdach i wychylenia na zakrętach.

Prosty symulator lotu 2D

Ten sam autor stworzył również symulator lotu 2D, pozwalający sterować szybowcem i uwzględniający długą listę czynników wpływających na jego zachowanie się w powietrzu.

Tower Defense

Rozpowszechnienie interfejsów dotykowych zaowocowało inwazją gier typu tower defense, które są wręcz idealne do tego, by obsługiwać je paluchem stukającym w ekran. W grę tego typu mogą również zagrać korpoludki, którym administrator sieci zablokował wszystko poza Office’em – wystarczy otworzyć odpowiedni arkusz

Saper

Obok projektów, których twórcy wykorzystują VBA, można znaleźć nieco mniej efektowny przykład nietypowego wykorzystania Excela. W tym przypadku jest to przeniesienie do arkusza kalkulacyjnego jednej z najpopularniejszych gier, czyli Sapera.

Symulator lotu 3D

Była już symulacja w 2D, teraz czas na coś efektowniejszego – symulator lotu w 3D! Widok z kokpitu przenosi nas we wczesne lata 80., nie zobaczymy również żadnych nierówności terenu, ale efekt i tak jest niesamowity (więcej podobnych filmów wraz z opisami można znaleźć na stronie ExcelUnusual.com).

Legend of Zelda

Długa, licząca kilkadziesiąt tytułów seria The Legend of Zelda zaczęła się od gry wydanej w 1986 roku na platformę NES. Siedem lat później na Gameboya ukazała się gra The Legend of Zelda: Link’s Awakening. Właśnie ten tytuł postanowił przenieść do Excela pewien pasjonat starych gier, tworząc projekt o nazwie Excelda. Jak mu się udało?

Excel 2000 – niespodzianka od autorów

Kolejny przykład nietypowego wykorzystania Excela to Easter Egg, ukryty w wersji 2000 pakietu biurowego Microsoftu. Postępując zgodnie ze wskazówkami pokazanymi w filmie, można dzięki Excelowi uruchomić wyścigi samochodowe.

Rozbrajanie bomby

Na koniec coś z innej beczki – film „Bez reguł” udowadnia, że gdy trzeba rozbroić zostawioną przez terrorystów bombę, najlepszym sposobem jest wpisanie losowego ciągu znaków w dowolną komórkę w Excelu. Na poniższym fragmencie filmu widać to w 0:23.