TEMAT: Działania edukacyjne dotyczące uzależnień.
Dzień dobry!
Dzisiaj rozwinę temat uzależnień oraz przybliżę Wam skutki ich działania.
Skupię się dziś na najpopularniejszych, tj. alkohol, nikotyna (papierosy oraz ich wersja elektryczna), narkotyki (marihuana, dopalacze itd.).
Jednym z częstych, jak nie najczęstszym powodem sięgnięcia po wyżej wymienione substancje jest namowa drugiej osoby (sąsiada z podwórka, starszego kolegi, znajomych z klasy). Młodzież chcąc zdobyć nowych znajomych, zaimponować i przypodobać się tym osobom lub temu środowisku często ulega namową. Jest to jednak DUŻY BŁĄD! Pamiętajcie, znajomości zawierane w ten sposób nie prowadzą do niczego dobrego. Prędzej czy później gdy zabraknie któregoś z bodźców do spotkań (alkoholu, narkotyków lub nikotyny) ci sami ”znajomi” staną się obcy, a zmiany w Twoim organizmie mogą być już nieodwracalne.
Nie odbiegając od tematu poniżej zamieszczam linki do stron, które wg mnie najlepiej i najjaśniej opisują dane substancje i ich skutki używania:
– ALKOHOL
https://www.medme.pl/artykuly/alkoholizm-dluga-droga-w-dol,34680.html
– NARKOTYKI
https://www.medonet.pl/zdrowie,uzaleznienie-od-narkotykow—objawy–przyczyny–leczenie,artykul,1730932.html
– NIKOTYNA
https://www.doz.pl/czytelnia/a13386-Uzaleznienie_od_palenia_papierosow._Skad_sie_bierze
Przedstawię Wam jeszcze kilka przykładów innych (nie mniej istotnych) noszących nazwę uzależnień behawioralnych.
„Zestaw zachowań i czynności, których notoryczne powtarzanie może przerodzić się w uzależnienie behawioralne, rozrasta się od momentu wyodrębnienia tej grupy zaburzeń. Do najczęstszych uzależnień od wykonywanych czynności zaliczają się uzależnienia od: internetu, hazardu, gier komputerowych, jedzenia, pracy, zakupów, telefonu komórkowego, telewizora, seksu, opalania, zdrowego jedzenia i stylu życia, praktyk religijnych, troski o sylwetkę, odchudzania, ćwiczeń fizycznych, makijażu i troski o wygląd, alkoholu, zabiegów medycznych i kosmetycznych.” (www.medonet.pl).
Poniżej zamieszczam link do krótkich filmów opisujących kilka z uzależnień wyżej wymienionych.
Jak widzicie rodzajów uzależnień jest wiele. By przeciwdziałać, któremuś z nich najważniejsze jest przede wszystkim dostrzeżenie problemu u siebie i chęć zmiany. Jeżeli widzicie taki problem u siebie nie bójcie się porozmawiać o nim z najbliższymi (rodzicami, starszym rodzeństwem, opiekunami) jak i z nauczycielami, wychowawcami czy pedagogiem szkolnym.
Zachęcam do zapoznania się z tymi materiałami. Macie jakieś przemyślenia na ich temat? Podzielcie się nimi na grupie facebookowej!
K. Krzymowski