Dzień dobry Droga Młodzieży,
Dziś w dalszym ciągu będziemy zgłębiać zagadnienia związane z profilaktyką przeciwdziałania uzależnieniom.
O ile dużo mówi się o uzależnieniach od różnego typu substancji, to wspomnieć należy również o czynnościach/zachowaniach, które potrafią wśród niektórych osób przyjąć formę wewnętrznego przymusu i stać się nałogiem.
„Terminem „uzależnienia behawioralne” określa się formy zaburzeń (nałogów) nie związanych z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych, a z niekontrolowanym wykonywaniem pewnych czynności (np. graniem w gry hazardowe). Formalnie, do grupy tych zaburzeń możemy zaliczyć jedynie zaburzenie uprawiania hazardu, natomiast nieformalnie – szereg zachowań, które stanowią przejaw patologii ze względu na intensywność ich podejmowania (i na konsekwencje,jakie ponosi jednostka), a nie sam fakt angażowanie się w nie. To właśnie odróżnia tzw. uzależnienia behawioralne od zachowań problemowych czy ryzykownych, do których możemy zaliczyć np. porzucanie szkoły (Jessor, 1998). Zatem,poza uprawianiem hazardu, do tzw. uzależnień behawioralnych należą również zachowania przystosowawcze, np. robienie zakupów czy uprawianie ćwiczeń fizycznych, jeśli wykonywane są kompulsywnie i niosą negatywne konsekwencje dla jednostki i jej otoczenia.” (MAGDALENA ROWICKA; UZALEŻNIENIA BEHAWIORALNE PROFILAKTYKA I TERAPIA; str.6)
Wśród zachowań behawioralnych można między innymi wymienić:
- patologiczny hazard.
- uzależnienie od komputera/sieci internetowej.
- pracoholizm.
- zakupoholizm.
- uzależnienie od pornografii
- uzależnienie od ćwiczeń fizycznych.
- uzależnienie od telefonu komórkowego.
- kompulsywne objadanie się.
Zapraszam Was do sprawdzenia, czy którymś z wymienionych uzależnień jesteście zagrożeni.
https://www.national-geographic.pl/artykul/sprawdz-czy-jestes-uzalezniony-od-smartfona-nomofobia-grozi-uszkodzeniem-mozgu-test
Na dziś tyle. Problematykę omawianych zagadnień zgłębimy na kolejnych zajęciach.
Miłego dnia.:) Pozdrawiam Z.Kołodziej