Dzień dobry
Dzisiaj trochę informacji na temat technik szybkiego czytania.
Techniki szybkiego czytania to początek skutecznego uczenia się.
Dla wielu osób czytanie jest pasją i możliwością przeżywania niesamowitych przygód bez wychodzenia z domu. Dzięki czytaniu, możesz spędzić czas z ludźmi, których nie mógłbyś się spotkać w rzeczywistości, a także odwiedzić niesamowite światy fantazji. Jednak dla tych, którzy czytają wolno, ta przyjemność może stać się udręką. Ale dlaczego tak się dzieje? Nie oszukujmy się! Kiedy czytasz wolno czytanie nie tylko nie jest pasjonujące, ale wręcz może człowieka zanudzić na śmierć! Tracimy wtedy uwagę, co chwilę się rozpraszamy. W ten sposób “przyjemność z czytania” brzmi wręcz dziwnie. To w ogóle nie pomaga w uczeniu się, a tylko wydłuża czas przygotowań do egzaminów, czy klasówek.
Szybkie czytanie interesujące strategie, których opanowanie może dawać wiele satysfakcji. Techniki szybkiego czytania takie jak skimming, skaning i chunking, które pozwalają nam przyspieszyć przetwarzanie informacji wymagają jednak przejścia regularnego treningu. Efektywne czytanie to także umiejętność wyboru odpowiedniej strategii w zależności od celu, czy to integralnego zrozumienia treści, szybkiego czytania i wyobrażania sobie treści, czy selektywnego odsiewania istotnych szczegółów.
1. Czytaj ze wskaźnikiem
Badania wyraźnie pokazują, że czytanie ze wskaźnikiem pomaga przyspieszyć prędkość czytania średnio o 30% bez dodatkowych ćwiczeń. Wystarczy wziąć do ręki ołówek, długopis lub dłuższą wykałaczkę by pokazywać sobie tekst. To prosty sposób by przestać gubić linijki i zachować lepszą koncentrację podczas czytania.
2. Rozruszaj oczy
Leniwe ósemki dla oczu – wyciągnij rękę przed siebie – z kciukiem do góry. Trzymaj głowę nieruchomo, ale luźno i poruszaj oczami śledząc kciuk. Zakreślaj kciukiem kształt leżącej ósemki – tak jakbyś rysował ogromne okulary.
Kontynuuj równym płynnym ruchem przynajmniej 3 x każdą ręką. Potem złóż obie ręce razem i zakreślając ósemki obserwuj złożone kciuki wykonując wzór leniwej ósemki. Koncentrujemy się na ruchu oczu i poprawie koordynacji ręka – oko i oko – ręka.
3. Turbo
Przez 2 minuty trzymaj książkę do góry nogami. Przechodząc przez kolejne strony w tempie 5 sekund na stronę postaraj się rozpoznawać jak najwięcej pojedynczych słów.
Przez kolejne 2 minuty trzymaj książkę normalnie. Przechodząc przez kolejne strony w tempie 5 sekund na stronę rozpoznawaj jak najwięcej słów – teraz będzie o wiele łatwiej niż do góry nogami, ale daj z siebie wszystko.
Po tych kolejnych 2 minutach zacznij zwalniać do tempa czytania komfortowego.
Artykuł przygotowany na podstawie materiałów ze strony: https://kursszybkiegoczytania.pl/techniki-szybkiego-czytania/