Temat: Ostrosłupy- przypomnienie wiadomości.
Ostrosłup to taki wielościan, którego podstawą jest dowolny wielokąt, a ściany boczne są trójkątami o wspólnym wierzchołku.
Podstawą ostrosłupa może być dowolny trójkąt, dowolny czworokąt i dowolny sześciokąt.
Kliknij, aby uruchomić podgląd Kliknij, aby uruchomić podgląd
Jeżeli podstawą ostrosłupa jest wielokąt foremny (trójkąt równoboczny, kwadrat, pięciokąt foremny itd…), a spodek wysokości ostrosłupa pokrywa się ze środkiem okręgu opisanego na jego podstawie, to mówimy, że taki ostrosłup jest prawidłowy.
W ostrosłupie możemy wyróżnić następujące elementy:
Co może znajdować się w ścianie bocznej ostrosłupa?
Ścianami bocznymi ostrosłupów są trójkąty. W przypadku ostrosłupów prostych będą to w dodatku trójkąty równoramienne (warto zapamiętać tę własność, bo na matematyce zazwyczaj nasze ostrosłupy będą właśnie proste).
Ostrosłup prosty – ostrosłup w którym wysokość bryły pada na środek podstawy. W takim przypadku wszystkie krawędzie boczne mają jednakową miarę.
Ostrosłup pochyły – ostrosłup w którym wysokość bryły nie pada na środek podstawy.
Co może znajdować się w podstawie ostrosłupa?
W podstawie ostrosłupa możemy mieć dowolny wielokąt. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na sytuację w której ostrosłup jest prawidłowy – oznaczać to będzie, że w podstawie znajduje się figura foremna (czyli taka, która ma jednakowe długości wszystkich boków – np. trójkąt równoboczny, kwadrat).
Ostrosłup prawidłowy – ostrosłup, który ma w podstawie figurę foremną (np. trójkąt równoboczny lub kwadrat), a jego wysokość pada na środek podstawy. Jedną z cech takiego ostrosłupa jest to, że trójkąty znajdujące się w ścianach bocznych będą równoramienne.
W tym miejscu warto też powiedzieć sobie o jednym bardzo charakterystycznym ostrosłupie, który sprawia trochę problemów. Może się zdarzyć, że na matematyce spotkamy się z ostrosłupem, którego podstawa oraz ściany boczne będą trójkątami równobocznymi. Taką bryłę nazywać będziemy czworościanem foremnym. Ważne jest w tym miejscu to, aby nie mylić czworościanu foremnego ze zwykłym czworościanem.
Czworościan – ostrosłup mający cztery trójkątne ściany (nie muszą to być trójkąty równoboczne). Można więc powiedzieć, że jest to inna nazwa ostrosłupa trójkątnego.
Czworościan foremny – ostrosłup mający cztery trójkątne ściany, które są trójkątami równobocznymi. W takiej bryle wszystkie krawędzie mają jednakową długość.
Czym się różnią ostrosłupy od graniastosłupów?
To co odróżnia ostrosłupy od graniastosłupów to liczba podstaw (w ostrosłupie jest jedna, a w graniastosłupach mieliśmy dwie) oraz figura znajdująca się w ścianie bocznej (w ostrosłupie będą to trójkąty, a w graniastosłupach były to czworokąty).
VIDEO