Internat gr 1

Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości jest szerokim pojęciem, które zawiera w sobie zarówno wspomniane już samoocenę i samoakceptację. Poczucie własnej wartości to połączenie poczucia własnej godności, szacunku wobec siebie oraz pewności siebie, które wpływają na efekty i skuteczność naszych działań.

Amerykański psycholog, N. Branden dodaje wyróżnił dwa, bardzo ważne aspekty poczucia własnej wartości:

  • samoskuteczność czyli poczucie posiadania umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami życia oraz zaufanie do własnych możliwości. Przykładem może być zdolność do racjonalnego myślenia czy podejmowanie decyzji umożliwiających przystosowanie się do różnych zmian;
  • poczucie szacunku do siebie oraz postrzeganie siebie jako człowieka godnego życiowego sukcesu i szczęścia.

Poczucie własnej wartości – czy da się je podnieść?

Osoby borykające się z niskim poczuciem własnej wartości często cierpią z powodu nieadekwatnie zaniżonej samooceny – trudno im siebie zaakceptować i uwierzyć w siebie. Niesie to za sobą różne konsekwencje życiowe – rezygnowanie z możliwości, ambicji, poczucie wypalenia czy niedoskonałości. Wartość człowieka odczuwana jest na wielu płaszczyznach, dlatego warto dbać o swoje życie psychiczne aby łatwiej było uwierzyć w siebie.

Jak uwierzyć w siebie?

Istnieją obszary psychiczne, które można pielęgnować i rozwijać, by w ten sposób podnieść poziom poczucia własnej wartości.

Poszerzaj samoświadomość

Poszerzanie samoświadomości czyli poznawanie siebie, swoich reakcji, wartości, uczuć i emocji ma kluczowy wpływ na kształtowanie poczucia własnej wartości. To właśnie w samoświadomości tkwi cała wiedza człowieka na swój temat. Im lepiej znamy samych siebie, tym łatwiej odnaleźć te cechy, które są dla nas wartościowe. Im większa samoświadomość tym większy nasz wpływ na zmiany, które chcemy wprowadzić. Samoświadomość pozwala odnaleźć nie tylko źródła frustracji i cierpienia ale także radości i spełnienia w życiu. Dzięki samoświadomości znamy i poznajemy swoje mocne strony a to jest podstawą do zaakceptowania siebie. Dzięki znajomości swoich ograniczeń i słabości uczymy się akceptować siebie w sposób dojrzały, jako osobę, która ma prawo też do popełniania błędów i przyzwolenie na niedoskonałość. Osiąganie dojrzałego poziomu rozwoju samoświadomości to proces, który pozwala na rozwój i prowadzenie świadomego i szczęśliwego życia. Polega on na uważnej obserwacji siebie, próbach zrozumienia co nami kieruje, jakie emocje w nas się budzą i jakie wartości są dla nas ważne. Zadawanie sobie pytań – “dlaczego postępuję w taki, a nie inny sposób?”
“Jakie uczucia to we mnie wzbudza?”
“Co mną kieruję i czy jest to dla mnie dobre?”

“Czy moje decyzje i działania są motywowane moimi potrzebami czy potrzebami innych ludzi?”

jest drogą do poznania siebie.