Internat gr 1

Bierz odpowiedzialność za własne życie

Tym, co daje nam poczucie odpowiedzialności za swoje życie jest samoświadomość. Jednak w jaki sposób poczucie bycia odpowiedzialnym za własne życie może wpłynąć na odczuwanie własnej wartości? Poczucie posiadania kontroli nad własnym życiem oraz świadomość tego, że najważniejsze w nim rzeczy i decyzje zależą od nas samych, umożliwiają prowadzenie życia w taki sposób, jakiego chcemy i jaki nam odpowiada. Uświadamianie sobie własnej podmiotowości i sprawczości daje siłę i umiejętności do realizacji własnych pragnień, wyborów, wartości, decyzji i działań. Branie odpowiedzialności za swoje życie jest również drogą do odkrycia i określenia co jest dla człowieka jako jednostki ważne – w ten sposób, ma możliwość traktowania siebie samego “na poważnie”, jako kogoś istotnego i liczącego się.

Wyznaczaj życiowe cele

Dzięki posiadanej samoświadomości i poczuciu odpowiedzialności, mamy zdolność do wyznaczania sobie życiowych celów. Dążenie do ich realizacji, świadome wybory i zgodność z systemem osobistych wartości rozwijają w człowieku poczucie bycia zdolnym do prowadzenia dobrego i satysfakcjonującego życia. Poczucie, że nasze życie ma cel lub cele i jesteśmy na drodze do ich osiągania, jest niezwykłą siła motywującą nie tylko ze względu na same efekty końcowe, ale także na świadomości bycia osobą zdolną i rozwijającą się. Gdy podejmowanie życiowych decyzji jest oparte na znajomości samego siebie (samoświadomości) – cele życiowe są odpowiednie do naszych możliwości. I mimo, że osiąganie ich wymaga często wewnętrznej dyscypliny, to daje wyraźne pozytywne skutki w postaci wzmocnienia poczucia własnej wartości. Posiadając, wyznaczając i osiągając swoje cele, bardziej wierzymy w swoje możliwości i postrzegamy siebie samych jako wartościowych i kompetentnych.

Jak uwierzyć w siebie gdy inni w nas nie wierzą?

Poczucie własnej wartości, jak już zostało wspomniane wyżej, zależy w dużej części od środowiska zewnętrznego i kształtuje się od najmłodszych lat. W wielu sytuacjach, otoczenie nie wspiera dziecka w poczuciu bycia ważnym i sprawnym, co w dorosłości może skutkować poważnymi wątpliwościami dotyczących swoich zdolności, kompetencji, obniżając poczucie własnej wartości. W zależności od możliwości i cech osobistych człowieka, można odczuwanie swojej wartość podnosić samodzielnie, mając na uwadze wyżej podane czynniki – oceniać siebie adekwatnie, akceptować siebie, być świadomym swoich cech i dokonań, dbać o autentyczność swoich zachowań i o to, by nasze życie wewnętrzne było spójne z działaniami skierowanymi na zewnątrz. Jednak osoby odczuwające niski poziom własnej wartości mają w wielu przypadkach ogromną trudność ze zmierzeniem się z takimi wyzwaniami z prostego powodu – nie wierzą w to, że mogłyby im podołać. W takich sytuacjach warto skorzystać ze wsparcia psychologa. Odkrycie źródeł obniżonego poczucia wartości i braku wiary we własne możliwości mogą być przełomowe dla człowieka, jednak często nasze mechanizmy obronne bardzo skutecznie te źródła maskują. Psycholog lub psychoterapeuta może wspomóc w odnalezieniu przyczyn braku wiary w siebie i wypracować metod, które umożliwią odnalezienie swoich zasobów i podjęcie rozwojowych działań.