INTERNAT GRUPA 6 – 09

TEMAT: Propagowanie aktywnych form wypoczynku.

Dzień dobry!

Dalsza część tematu ekonomicznych obciążeń. Wczoraj opisywane były gumy oporowe, dziś zajmiemy się mniej kosztownymi wariantami. Pracując w sezonie letnim (2020) z młodzieżą na obozach czy koloniach prowadziłem treningi głównie z wykorzystaniem przyborów. Zastanawiając się przed wyjazdem nad urozmaiceniem treningu przez niecodzienne przybory zaopatrzyłem się w metrową rurkę pcv, którą pociąłem na równe części (około 1,5x szerokość dłoni) i wygładziłem krawędzie. Prowizoryczne uchwyty, które udało mi się zrobić przydały mi do stworzenia hantli w połączeniu z plastikową butelką, piaskiem i wodą ważących 12-15 kilogramów (archiwalne zdjęcie poniżej) oraz przyrządu do tzw. pompek australijskich przy użyciu liny (którą przewlekłem przez dwa uchwyty) oraz dwóch drzew, do których został przywiązany na wysokości klatki piersiowej.

Jeżeli chodzi o wyżej wymienione „hantle”- zastosowanie ich było różne. Od rozpiętek, wyciskania na podłożu jedną (chwytem oburącz przed klatką piersiową) lub dwoma hantlami, wyciskaniu tzw. francuskim, stojąc i uginaniu w łokciach przed sobą (biceps) do ćwiczeń na wzmocnienie dolnych partii mięśni (przysiady, wykroki, wspięcia z dodatkowo trzymanym obciążeniem). Zauważcie, że uchwyty te możecie przymocować właściwie do dowolnego przedmiotu co poprawi chwyt przy wykonywaniu powtórzeń.

Kolejnym ciekawym przyborem, który możecie wykonać w domu jest worek bułgarski. Potrzebujecie do tego starą dętkę samochodową lub stare spodnie, taśmę izolacyjną oraz coś co da Wam odpowiedni ciężar (żwir, piasek, ziemia itp.). Link jak go wykonać poniżej.

https://jansloniewicz.pl/trening/rozpocznij-cwiczenia-z-workiem-bulgarskim-jak-zrobic-worek-bulgarski/

Po co taki worek? Poniżej film z przykładowego zastosowania w treningu wytrzymałościowo-siłowym.

Poniżej w kolejnym linku jest kanał na youtube, gdzie prezentowane są rewelacyjne rozwiązania, jeżeli chodzi o ekonomiczne obciążenie, które można wykonać w domu z przeróżnych materiałów.

https://www.youtube.com/c/SARAYGEAR/videos

Jeżeli chcielibyście zabrać się za wykonanie któregoś z wyżej wymienionych lub zastanawiacie się nad wyborem gum oporowych dajcie znać, a postaram się jakoś doradzić. Również tyczy się to treningu. Pamiętajcie by nie ćwiczyć od razu z maksymalnymi obciążeniami. Niedużym ciężarem można niekiedy więcej osiągnąć niż takim, który uniesiemy robiąc wielkie oczy z przedźwignięcia.

Dobrego weekendu i do zobaczenia w internacie!

K. Krzymowski