3BS WOS nauczanie indywidualne

Dzień dobry

Temat na dziś to: Normy prawne i inne normy postępowania

  1. Co to są normy postępowania.
  2. Normy moralne.
  3. Normy religijne.
  4. Normy obyczajowe.
  5. Normy zwyczajowe.
  6. Normy prawne.

 

Normy postępowania to reguły i przepisy, nakazy i zakazy, opisujące jak powinniśmy zachować się w określonych sytuacjach.

Normy religijne charakteryzują się tym, iż są obowiązujące jedynie w określonej wspólnocie religijnej czy wyznaniowej, mają zatem ograniczony zasięg oddziaływania. Z reguły normy te zawarte są w tzw. Świętych Księgach danej religii , np. w Piśmie Świętym w przypadku wyznania rzymskokatolickiego, uzupełniane dodatkowo w toku rozwoju danej religii o pewne normy ustalone przez instytucje zarządzające wspólnotą czy Kościołem, rodzące się na skutek ukształtowania się pewnych tradycji bądź określonej interpretacji „tekstów świętych”.

Każdy wyznawca danej religii jest zobowiązany do przestrzegania tych norm, ich łamanie przeważnie prowadzi do sankcji moralnych ze strony wspólnoty, rzadko kiedy przynosi skutek prawny

Normy obyczajowe – to zbiór zasad, reguł postępowania, które obowiązują w danym środowisku. Obyczaj jest mocno związany z systemem wartości uznawanym przez daną zbiorowość, nie jest to co prawda ocena postępowania w kategoriach dobra i zła, a raczej tego co wypada, a co nie wypada robić, jak się zachować. Nieprzestrzeganie ustalonych reguł nie jest karane prawnie, jednak może być napiętnowane przez daną społeczność, a w skrajnych przypadkach doprowadzać do wykluczenia z grupy.

Normy obyczajowe – to zbiór zasad, reguł postępowania, które obowiązują w danym środowisku. Obyczaj jest mocno związany z systemem wartości uznawanym przez daną zbiorowość, nie jest to co prawda ocena postępowania w kategoriach dobra i zła, a raczej tego co wypada, a co nie wypada robić, jak się zachować. Nieprzestrzeganie ustalonych reguł nie jest karane prawnie, jednak może być napiętnowane przez daną społeczność, a w skrajnych przypadkach doprowadzać do wykluczenia z grupy. Dzieje się tak, gdyż odchodzenie od obowiązujących zasad może burzyć istniejący ład.

Normy obyczajowe dotyczą w zasadzie każdej sfery funkcjonowania człowieka, poczynając od stroju, poprzez zachowanie się przy stole czy w towarzystwie, sposobów witania się, kończąc na obchodzeniu wybranego święta.

Mają one charakter lokalny i mogą znacznie się różnić w poszczególnych zakątkach województwa, kraju czy kontynentu.

Normy zwyczajowe biorą swoją podstawę z pewnego rodzaju nawyków występujących w społeczeństwach bądź w grupach społecznych. W odróżnieniu od obyczaju, w socjologii zwyczaj ma charakter nieświadomego naśladowania zachowania innych, jego nieprzestrzeganie nie niesie ze sobą ujemnych konsekwencji

Norma prawna –  że jest to reguła postępowania, wynikająca z przepisów prawnych, usankcjonowana przez kompetentny organ władzy (np. przez parlament, prezydenta).Za ich nie przestrzeganie grożą sankcje.

 

Proszę zrobić w zeszycie notatkę.

 

Zostały wykorzystane materiały ze strony eszkola.pl