IIIbBS nauczanie indywidualne WOS

Dzień dobry

Temat kolejnej lekcji to: Młody obywatel w Polsce i w Unii Europejskiej.

  1. Praca w Polsce i innych państwach UE.
  2. Prawa obywateli.
  3. Podróżowanie po krajach UE.

Obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii mogą pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę. Przedsiębiorcy mogą też delegować pracowników z tych państw do pracy w Polsce.

Obywatele krajów należących do Unii Europejskiej mają prawo:

  • poszukiwać w Polsce pracy,
  • podejmować w Polsce pracę bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na pracę,
  • zamieszkiwać w Polsce ze względów zawodowych,
  • pozostać w Polsce po wygaśnięciu umowy o pracę,
  • być traktowani na równi z obywatelami Polski w zakresie zatrudnienia, warunków pracy
    i innych przywilejów socjalnych i podatkowych.

Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy jest jednym z podstawowych założeń polityki społeczno-gospodarczej państwa, jako że w istotnym stopniu warunkuje to nie tylko odpowiednią jakość pracy, ale również jakość życia pozazawodowego. W Polsce Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Podstawowe prawa obywateli UE:
  • prawo do swobodnego podróżowania (swobodny przepływ osób)
  • prawo do zamieszkania.
  • prawo do pracy i przedsiębiorczości.
  • prawo do podejmowania nauki.
  • czynne i bierne prawo wyborcze do samorządu i do Parlamentu Europejskiego w kraju zamieszkania.

Jeżeli planujesz wyjazd do innego kraju UE, dobrze jest wcześniej dowiedzieć się, jakich dokumentów będziesz potrzebować do przekroczenia granicy. Co w przypadku gdy Twój współmałżonek, dziecko lub inni krewni nie są obywatelami UE? Jakich dokumentów potrzebują, by wjechać na terytorium innego kraju UE?

Chociaż w obrębie strefy Schengen  nie musisz okazywać paszportu przy przekraczaniu granicy, to jednak warto mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Mogą bowiem zdarzyć się sytuacje, w których trzeba będzie potwierdzić swoją tożsamość (na przykład podczas zatrzymania przez policję lub przy wejściu na pokład samolotu). Kraje UE należące do strefy Schengen mogą przyjąć przepisy krajowe, które zobowiązywałyby obywateli przebywających na ich terytorium do posiadania przy sobie określonych dokumentów.

Zgodnie z przepisami UE masz prawo podróżowania razem z członkami najbliższej rodziny niebędącymi obywatelami UE (współmałżonek, dzieci, rodzice lub dziadkowie pozostający na utrzymaniu) do kraju UE innego niż kraj, którego jesteś obywatelem. Jeśli przeprowadzasz się do innego kraju UE, mogą również do Ciebie dołączyć. Zasady te dotyczą również zarejestrowanych partnerów niebędących obywatelami UE

Jeśli nie jesteś obywatelem UE i planujesz udać się do UE albo podróżować po jej obszarze, musisz posiadać paszport:

  • który jest ważny przez co najmniej trzy miesiące po dacie planowanego wyjazdu z odwiedzanego kraju UE
  • który został wydany w ciągu ostatnich dziesięciu lat

wykorzystano materiały ze stron:https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/index_pl.htm, https://zpe.gov.pl/a/obywatel-polski-obywatel-unii-europejskiej/DAxAkPPq4, https://m.ciop.pl/, https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/travelling-eu_pl