IIIbBS WOS nauczanie indywidualne

Dzień dobry

Temat na dziś to: Zagrożenia współczesnego świata.

Zagrożenia i problemy współczesnego świata
  • Katastrofy ekologiczne.
  • Klęski żywiołowe.
  • Konflikty międzynarodowe.
  • Problemy ekologiczne.
  • Problemy społeczno-ekonomiczne.
  • Przestępczość zorganizowana i zjawisko międzynarodowego terroryzmu.
  • Walka z problemami ekologicznymi.

 

Katastrofy ekologiczne.

Jedną z największych katastrof ekologicznych w historii był wyciek ropy i pożar w Kuwejcie. Doszło do niego na skutek działań wojennych prowadzonych w ramach operacji „Pustynna burza” w 1991 roku. Powodem było świadome działanie wycofujących się wojsk irackich z Kuwejtu. Do Zatoki Perskiej dostało się wówczas 240 mln baryłek ropy, zatruwając wodę, 550 km wybrzeża, słone bagna i lasy mangowe. Skutkiem katastrofy była śmierć ponad 30 tys. ptaków morskich. Eksperci oszacowali, że pełna regeneracja tych ekosystemów zajmie około dziesięciu lat.

Klęski żywiołowe.

W ciągu kilku ostatnich lat Europę dotknęło kilka powodzi na niespotykaną skalę, dlatego słusznie nazywa się je powodziami tysiąclecia. Pierwsza z nich to polska powódź z 1997 roku. Do szczególnie tragicznej sytuacji doszło w dorzeczu Odry gdzie fala powodziowa przekroczyła najwyższe notowane dotąd stany wód o prawie 3 metry. W dorzeczu Wisły powódź miała mniej gwałtowny przebieg z racji niższych opadów i mniejszego przyboru wód. Czynnikiem, komplikującym sytuację w dorzeczu Odry, był regulacji rzeki na znacznej długości a brak modernizacji i niedrożność, sprawiły, że koryto nie poradziło sobie z nadmiarem wody. Do tego doszły jeszcze problemy z przestarzałymi urządzeniami hydrotechnicznymi i powojenną zabudową polderów, gdzie sytuacja powodziowa była szczególnie tragiczna. Bilans powodzi  to 55 ofiar śmiertelnych i znaczne straty materialne szacowane na około 12 mld złotych. W wyniku powodzi dach nad głową strąciło ponad siedem tysięcy ludzi, straty z tytułu zniszczeń poniosło około dziewięciu tysięcy firm, woda zniszczyła lub uszkodziła 680 tys. mieszkań, 4000 mostów, 14 400 km dróg, 613 km wałów przeciwpowodziowych i pół miliona hektarów upraw.

Do kolejnej wielkiej powodzi doszło w sierpniu 2002 roku. Rozpoczęła się po ulewach we wschodnich Alpach, co spowodowało podtopienia w północnych Włoszech, w Niemczech w Bawarii oraz kilku landów austriackich – Salzburgu i Górnej Austrii. Podwyższony stan rzek, głównie Dunaju, powodował zniszczenie miast nadbrzeżnych. Wody wezbrały też na Łabie i Wełtawie. Efektem był katastrofalnie wysoki poziom wód w Austrii, a później w Czechach oraz w centralnych Niemczech. Najbardziej w czasie powodzi ucierpiały w Niemczech Drezno, a w Czechach Praga. Zwłaszcza zabytkowe dzielnice tych miast znalazły się pod wodą. Wiele historycznych budowli uległo zniszczeniu. W Pradze zalaniu uległo też metro

Konflikty międzynarodowe.

W roku 1994 istniało na świecie ponad 50 konfliktów. W 12 krajach na 3 kontynentach trwały wojny domowe. W 1995 roku liczba konfliktów zmniejszyła się do 30, w 1996 roku zgodnie z danymi opublikowanymi w czerwcu 1997 przez sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem w 24 miejscach na świecie rozgrywało się 27 konfliktów zbrojnych – 22 spośród nich rozpoczęły się przed 1989 rokiem.

Najważniejsze przyczyny lokalnych konfliktów zbrojnych:

  • Wojny domowe – spowodowane są głównie rywalizacją polityczną, zamachami stanu, przejmowaniem kontroli nad armią.
  • Konflikty na tle ekologicznym, są coraz częstsze, występują one wtedy, gdy działalność gospodarcza danego państwa powoduje degradację ekologiczną w państwach z nim sąsiadujących.
  • Uwarunkowania historyczne, ekonomiczne i psychologiczne sprawiają, że konflikty te o szczególnym natężeniu występują w Afryce.
  • Zjawiskiem nowym jest pojawienie się konfliktów zbrojnych w Europie Środkowej i Wschodniej. Po likwidacji systemu komunistycznego w tej części kontynentu ujawniły się tłumione do tej pory antagonizmy narodowościowe i terytorialne.
  • Inny charakter mają współczesne konflikty narodowowyzwoleńcze Rodzą się one głównie w następstwie wzrostu świadomości narodowej jak w Timorze Wschodnim, czy chęci odzyskania państwowości jak w przypadku Tybetu czy Palestyny. Problem niepodległościowy dotyczy tez Kurdów, którzy walczą miedzy innymi z Turcją o własne państwo.
  • Zdarza się, że konflikt wewnętrzny, czyli wojna domowa, ulega umiędzynarodowieniu i „wylewa się” na zewnątrz na skutek zaangażowania państw trzecich
  • Przestępczość zorganizowana i zjawisko międzynarodowego terroryzmu.

W obecnych czasach jednym z najważniejszych problemów ludzkości jest przestępczość zorganizowana. Jej początki sięgają końca XIX wieku i wiążą się z powstaniem włoskiej mafii. Do najsilniejszych organizacji mafijnych należy sycylijska cosa nostra i neapolitańska camorra. Silne organizacje przestępcze działają również na terenie Stanów Zjednoczonych, Rosji, Azji Południowo-Wschodniej, Kolumbii i Nigerii.

Organizacje mafijne na świecie zajmują się głównie produkcją narkotyków i handlem nimi, przemytem broni, handlem żywym towarem, czyli porwaniami młodych dziewcząt i ich sprzedażą do domów publicznych.

Roczne obroty mafii szacowane są na kilkadziesiąt miliardów dolarów. Uzyskane z przestępstwa środki inwestowane są w legalne przedsięwzięcia. Organizacje przestępcze zdobywają wpływy nie tylko w środowiskach przemysłowców i finansistów, ale przenikają także do świata polityki.

Jednak najgroźniejszym zjawiskiem powodującym często destabilizację ładu społecznego jest terroryzm. Pojęcie to oznacza używanie siły i przemocy, organizowanie i stosowanie zamachów zbrojnych na ludzi powiązanych z władzą, przeciwników politycznych, religijnych, osoby innej narodowości w celu zdobycia władzy, wyrażenia protestu, uzyskania okupu, wymuszenia określonych zachowań i zastraszenia opinii publicznej. Jednak tak rozumiane zjawisko nie jest typowe tylko dla dzisiejszych czasów. Porwania, wymuszenia, zabójstwa z powodów ideologicznych zdarzały się praktycznie od zawsze w dziejach rozwoju ludzkości.

Formę zorganizowaną, terroryzm przyjął na Bliskim Wschodzie, już w XI wieku, kiedy to na terenie Persji działało muzułmańskie bractwo asasynów, stworzone i kierowane przez Hassana ibn Sabbah’a, którego nazywano „Starcem z gór”. Asasyni jako pierwsi stosowali terror na wielką skalę, przeprowadzali zamachy i mordy polityczne. Ich fanatyzm religijny, odwaga i bezwzględne posłuszeństwo przywódcy budziło grozę zarówno na Bliskim Wschodzie, jak również wśród uczestników wypraw krzyżowych organizowanych przez rycerstwo europejskie. Asasyni mogli więc skutecznie wpływać na układ sił politycznych w poszczególnych krajach regionu. W ciągu następnych wieków asasyni stali się świetnie wyszkolonymi, bezwzględnymi, groźnymi mordercami – najemnikami.

W XX wieku, doszło do nasilenia działań terrorystycznych. Wpływ na rozwój terroryzmu w drugiej połowie XX wieku miał przede wszystkim dwubiegunowy układ sił w powojennym świecie, wyścig zbrojeń, eksport idei rewolucyjnych zwłaszcza przez ZSRR, oraz realizowana przez USA doktryna powstrzymywania. Jednak najsilniejsze bodźce do powstania zjawiska terroryzmu dały procesy dekolonizacyjne, ruchy separatystyczne, czy radykalizacja ruchów religijnych. W efekcie pojawiały się liczne organizacje terrorystyczne o różnym podłożu ideologicznym. Do największych zalicza się terroryzm islamski, etniczny i lewacki.

ZADANIE DO ZROBIENIA: proszę przedstawić problem społeczno-ekonomiczny.

wykorzystano materiały ze strony: https://www.na6.pl/wos/zagrozenia_i_problemy_wspolczesnego_swiata