Technikum logistyczne

Logistyka w dzisiejszym,  zglobalizowanym świecie oraz prężnie rozwijających się gospodarkach, jest obecna w każdej dziedzinie rynku. Gwarantuje to stały przyrost miejsc pracy w tej branży oraz co za tym idzie - ciągłe poszukiwanie nowych, wykwalifikowanych pracowników jak i godne zarobki. Sektor ten w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie.

Celem kształcenia na tym kierunku będzie poznawanie podstawowych zadań logistycznych jakie wspomagają nowoczesne zarządzanie w przedsiębiorstwie produkcyjnym, dystrybucyjnym oraz transportowym. W trakcie zajęć uczeń uzyska możliwość zapoznania się z zadaniami logistycznymi które wspomagają zarówno proces produkcji jak tez zaopatrzenia i dystrybucji.

Dzięki nauce na tym kierunku uczeń uzyska niezbędną wiedzę do pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych na stanowiskach związanych zarówno z magazynowaniem jak i planowaniem produkcji. Pozna również sposoby zarządzania flotą transportową oraz zasady działania  międzynarodowych spedycji transportowych. 

Perspektywy na przyszłość  po ukończeniu  tego kierunku są duże dlatego warto się zastanowić nad wyborem tej specjalności. Według badań, na rynku pracy utrzymuje sie stałe, duże zapotrzebowanie na fachowców z tej branży.

Czym zajmuje się logistyk?

  • planuje, organizuje, kieruje i kontroluje przemieszczanie towarów od producenta do konsumenta, wykorzystując informacje płynące z rynku w celu optymalizacji korzyści wynikających z wymiany towarowej dla wszystkich uczestników tej wymiany;
  • dostarcza towar zgodnie z zamówieniem klienta we wskazane miejsce i w określonym czasie;
  • optymalizuje koszty dostawy towarów
  • dokonuje wyboru procedury zakupów i analizuje ich stan
  • obsługuje zamówienia i organizuje transport wykorzystując w tym celu systemy informatyczne

KWALIFIKACJE WYODRĘBNIONE W ZAWODZIE

SPL.01. Obsługa magazynów: przygotowuje do przyjmowania, przechowywania i wydawania towarów z magazynu, monitorowania poziomu i stanu zapasów, obsługiwania programów magazynowych, prowadzenia dokumentacji magazynowej i monitorowania procesów produkcyjnych i dystrybucyjnych;

SPL.04. Organizacja transportu: przygotowuje do planowania, organizowania i dokumentowania procesów transportowych.

Praca

Technicy logistycy zatrudniani są w przedsiębiorstwach logistycznych, handlowych, spedycyjnych itp. Najczęściej zajmują stanowiska koordynatorów zaopatrzenia i zbytu, spedytorów, przedstawicieli handlowych, magazynierów. Mogą także pracować jako specjaliści do spraw sprzedaży i prognozowania popytu, planowania zakupów, handlu elektronicznego, obsługi klientów czy zarządzania centrum dystrybucyjnym, a także jako administratorzy taboru i organizatorzy transportu.

 

 

 

©2024 Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich. All Rights Reserved.

Wyszukaj

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem