z innowacją DIETETYKA
Technik żywienia i usług gastronomicznych to idealny kierunek dla osób z pasją, lubiących przygody ze sztuką kulinarną, dla których ważne jest, co każdego dnia znajduję się na ich talerzach.
Rozwijający się prężnie przemysł turystyczny - powstanie hoteli, restauracji, lokali gastronomicznych - oraz moda na "zdrową kuchnię" stwarzają duże możliwości rozwoju i czynią ten kierunek bardzo atrakcyjnym na polskim rynku pracy.
Chcesz zostać dietetykiem? Doradcą żywieniowym lub trenerem personalnym? A może Twoim marzeniem jest być kucharzem albo prowadzić własną restaurację, czy też pracować w laboratorium analitycznym, chemicznym czy sanepidzie?
Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś TAK, to zapraszamy do technikum żywienia i usług gastronomicznych z innowacją DIETETYKA, z elementami oceny żywności oraz rozszerzonym językiem angielskim i biologią.
Absolwent łączy w sobie kompetencje dietetyka i analityka żywności. Posiada wiedzę obejmującą zagadnienia z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego, profilaktyki chorób cywilizacyjnych, a także metod wykorzystywania do oceny żywności.
Podczas nauki w technikum gastronomicznym jeden dzień przeznaczony jest na zajęcia praktyczne, podczas których uczniowie poznają techniki kulinarne zarówno kuchni polskiej, jak również innych narodów. Zajęcia praktyczne odbywają się w nowoczesnej pracowni gastronomicznej, wyposażonej w sprzęty wysokiej jakości, tj.: piec konwekcyjno- parowy, piec do pizzy czy cyrkulatory temperatury, pozwalające na gotowanie metodą sous vide.
Praktykują też przygotowanie różnych diet, opracowują receptury dla poszczególnych rodzajów diet - zgodnie z obowiązującymi zasadami żywienia oraz zaleceniami lekarskimi - dla dzieci i dorosłych, planują i oceniają jadłospisy, obliczają wartość odżywczą i energetyczną potraw i posiłków.
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych będzie posiadał wiedzę i umiejętności określone w kwalifikacjach zawodowych przypisanych do zawodu:
HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań przygotowuje do oceniania jakości produktów, przechowywania żywności, obróbki produktów i przygotowania stanowiska pracy, obsługi sprzętu gastronomicznego, przygotowania dań zimnych, gorących i podstawowych deserów oraz wydawania dań. Kwalifikacja kończy się egzaminem pod koniec klasy III.
HGT.12. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych przygotowuje do oceniania jakości żywności, planowania żywienia z uwzględnieniem alternatywnego sposobu żywienia, organizowania żywienia w produkcji gastronomicznej, wykonywania usług gastronomicznych, oraz ekspedycji potraw i napojów. Kwalifikacja kończy się egzaminem pod koniec klasy V.
Uczniowie w swoim programie nauczania mają również obowiązek realizacji praktyki zawodowej. Odbywa się ona w klasie III i IV w wymiarze 140 godzin każda (tj. po 4 tygodnie). Uczniowie tego kierunku mają do wyboru szeroką gamę praktyk w restauracjach, barach czy hotelach.
Uczeń po zdaniu egzaminów zawodowych, otrzymuje dyplom potwierdzające kwalifikacje w zawodzie w Technik żywienia i usług gastronomicznych.
Po ukończeniu Technikum żywienia i usług gastronomicznych
- prowadzić własną działalność gastronomiczną
- podjąć pracę w restauracji, kawiarni, hotelu, gospodzie, pubie, koktajl barze
- być zatrudnionym w kurortach wypoczynkowych
- pracować w firmach zajmujących się produkcją wyrobów spożywczych
- po zdobyciu doświadczenia, awansować na stanowisko szefa kuchni
- kontynuować naukę na wybranych studiach
W naszej szkole odbywają się również kursy poszerzające kwalifikacje zawodowe, jednym z nich jest Kurs „Przygotowanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia ”
Osoba posiadającą kwalifikację „Przygotowywanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia” , kończący się certyfikatem VCC, gotowa jest do samodzielnego planowania i przygotowywania potraw według podanej receptury, z zastosowaniem zasad zdrowego żywienia i nowoczesnych technik kulinarnych, a także do przygotowywania potraw wedle koncepcji fine-dining oraz slow food.
W swojej pracy wykorzystuje zarówno typowy sprzęt kuchenny jak i urządzenia stosowane w przygotowaniu posiłków uwzgledniających trendy rynkowe i zasady zdrowego żywienia. Wykonując zadania zawodowe, stosuje zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w gastronomii oraz przestrzega zasad HACCP, w tym GHP i GMP.
Uczniowie na kierunku Technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczą w licznych warsztatach i szkoleniach, bezpośrednio związanymi z gastronomią. Dzięki współpracy z lokalnymi Szefami Kuchni organizowane są m.in. warsztaty pt.: „Smaki dziczyzny”, dzięki którym młodzież doskonali swój warsztat pracy. W tracie spotkania uczestnicy sięgają po różne elementy dziczyzny, sarniny i jelenin, jak i również kreatywne dodatki inspirowane naturą i smakami lasu.
PG