Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn.
Poznaj Polskę
Wycieczka edukacyjna do Krakowa w dniach 14-16.11.2023 r.
dedykowana dla klas Technikum.
Pierwszy dzień w byłej stolicy Polski, zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Armii Krajowej im. gen. F. Nila. Muzeum upamiętnia ludzi i wydarzenia związane z Polskim Państwem Podziemnym, co było wówczas fenomenem w skali światowej. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Rakowiecki, na którym spoczywa wielu wybitnych Polaków. Między innymi odwiedziliśmy grób Jana Matejki, Marka Grechuty oraz Heleny Modrzejewskiej. W dalszej kolejności udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Muzeum posiada ponad 250 samolotów, szybowców i śmigłowców i ponad 140 silników lotniczych a także wiele innych eksponatów, jak uzbrojenie lotnicze, przyrządy pokładowe, mundury i odznaczenia.
Drugi dzień zaczął się od zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu. Zobaczyliśmy Państwowe Zbiory Sztuki, Skarbiec Królewski oraz Zbrojownię. Na swojej trasie, w kierunku rynku, spotkaliśmy Smoka Wawelskiego. Następnie udaliśmy się Traktem Królewskim pod Barbakan. Po drodze minęliśmy Dom Jana Długosza, Okno Papieskie, Uniwersytet Jagielloński oraz Sukiennice. Dłuższą chwilę spędziliśmy w Domu Jana Matejki, które obecnie pełni funkcję muzeum. Ostatnim punktem zwiedzania był Kościół Mariacki, w którym znajduje się ołtarz Wita Stwosza. Mieliśmy również możliwość wieczornego zwiedzania Rynku Krakowskiego i poznania urokliwego klimat ulic Sławkowskiej, Floriańskiej oraz Grodzkiej.
W ostatnim dniu wycieczki pojechaliśmy do Krakowa - Płaszów. Znajdują się tutaj pozostałości po niemieckim obozie pracy przymusowej, który został przekształcony w obóz koncentracyjny. Rozległy teren, na którym znajdował się obóz zagłady, uświadomił nam rozmiar holokaustu.
Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy jedno z najpiękniejszych miast Polski jakim niewątpliwie jest Kraków. Bezcenne zabytki miasta, muzea, pozostałości po obozie były doskonałą lekcją historii.
Opiekunowie:
Bogusław Kuźlik
Beata Jadach
Marta Żebrak